Popis produktu
Jaroslav Panuška
(3.března 1872, Hořovice – 1. srpna 1958, Kochánov u Světlé nad Sázavou) byl český akademický malíř, krajinář.
Narodil se 3. března 1872 v Hořovicích. Jeho otec Ing. František Panuška byl geometr. Když bylo Jaroslavovi osm let, pustil se do prvního akvarelu a v deseti letech tajně odjel malovat na Karlštejn. Po absolvování obecné školy studoval Panuška na nižším gymnasiu v Praze na Smíchově, kam se přestěhovali z Hořovic.
V roce 1889 byl přijat na Malířskou akademii v Praze, kde s několikerým přerušením studoval nejprve u prof. Maxmiliána Pirnera a poté u krajináře prof. Julia Mařáka, kde roku 1896 studium ukončil.
Po absolvování akademie maluje na mnoha místech v Čechách, mj. v Pojizeří, na Sedlčansku, Berounsku, Příbramsku a v Jižních Čechách, několikrát navštívil i Balkán. Roku 1906 posílá do Londýna na výstavu obraz „Pohled na Jindřichův Hradec“. V roce 1910 vystavuje v Městském průmyslovém muzeu v Hradci Králové (102 obrazy). Vedle malby se věnoval i knižní ilustraci s fantaskními, strašidelnými a pohádkovými motivy, zajímaly ho staré hrady a výjevy z pravěku. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Jednoty výtvarných umělců.
V okolí Lipnice nad Sázavou maloval již v roce 1908 a tam také roku 1921 přivedl spisovatele Jaroslava Haška. K jeho přátelům patřil i spisovatel Zdeněk Matěj Kuděj. Roku 1923 zakoupil Panuška pozemek v Kochánově u Světlé nad Sázavou a začal na něm stavět jednopatrový srub s ateliérem. V roce 1926 vystavuje v Rubešově galerii v Praze svůj monumentální obraz Vítězství husitů nad křižáky na Běhání. V tomtéž roce se v Kochánově usadil s rodinou natrvalo a maloval především hrad Lipnici, vrch Melechov a motivy z okolí. Nejraději prý ztvárňoval prastarý dub rostoucí přímo před jeho srubem, který dnes nese jeho jméno.
Roku 1955 byl jmenován zasloužilým umělcem. Zemřel 1. srpna 1958 v Kochánově u Světlé nad Sázavou, pochován je na světelském hřbitově. Malířské tvorbě se věnovali i Panuškovi synové Jaroslav a Vladislav.
Skladbu s názvem „Panuška“ mu na svém albu „Vagus Vetus“ z roku 2014 věnovala známá pražská blackmetalová skupina Master´s Hammer, která v refrénu zpívá o obraze Jak by vypadaly katolické hřbitovy, kdyby Římané místo křižování věšeli.
Přidejte první recenzi “Jaroslav Panuška (1872-1958) – Léto na Vysočině”
Český národní fond kultury již více než 20 let podporuje nejenom na území České republiky rozvoj kulturních, uměleckých a společenských aktivit.
Během své existence produkoval nebo podpořil desítky projektů nejenom z oblasti výtvarného umění, ale také filmu, divadla, hudby, nakladatelství či významných společenských konferencí.
Cílem Českého národního fondu kultury je prohlubování a vytváření spolupráce mezi uměleckou sférou a světem "peněz", tak aby mohlo vznikat KRÁSNO a následná oboustranná spokojenost přinášela radost široké veřejnosti.
Český národní fond kultury dlouhodobě podporuje charitativní projekty.
Recenze
Zatím zde není žádné hodnocení